Gmina Wrocław
Gmina Wrocław ogłasza konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. Rozwijanie kontaktów i współpracy między Polską i Ukrainą w zakresie edukacji: „Nauczyciele nauczycielom. Partnerstwo do współpracy”. Cel realizacji zadania: 1. Wzmacnianie kapitału ludzkiego i społecznego w zakresie edukacji, 2. Nawiązanie współpracy oraz wymiana doświadczeń pedagogów z Wrocławia i Lwowa w zakresie edukacji i rozwoju dzieci i młodzieży na wszystkich poziomach nauczania (z wyłączeniem szkolnictwa wyższego). Termin składania ofert do 30 lipca 2012 roku. Szczegóły: http://bip.um.wroc.pl/.
Gmina Wrocław ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. Międzynarodowy turniej tenisa na wózkach w 2012 roku. Celem realizacji zadania jest wzbogacenie oferty sportowej Wrocławia poprzez imprezy sportowe skierowane do sportowców niepełnosprawnych. Termin składania ofert do dnia 30 lipca 2012 roku. Szczegóły: http://bip.um.wroc.pl/.
Gmina Wrocław ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. Prowadzenie poradnictwa i terapii dla osób uzależnionych od alkoholu oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Cel realizacji zadania:
1. Poprawa jakości życia i funkcjonowania w społeczeństwie osób uzależnionych od alkoholu poprzez motywowanie ich do podjęcia terapii.
2. Prowadzenie działań profilaktycznych w zakresie uzależnień dla osób uzależnionych od alkoholu i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
3. Podnoszenie u osób bezdomnych nietrzeźwych poziomu świadomości i odpowiedzialności za ryzykowne zachowania.
4. Motywowanie do rozwoju osobistego oraz do zmiany negatywnych postaw i zachowań zdrowotnych i społecznych wynikających z używania alkoholu.
Termin składania ofert do dnia 30 lipca 2012 roku. Szczegóły: http://bip.um.wroc.pl/.
Gmina Wrocław ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. Działania w zakresie ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego na terenie Wrocławia – II edycja. Cel realizacji zadania: Poprawa wizerunku miasta poprzez przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i remontowych w obiektach zabytkowych, będących własnością bądź w użytkowaniu wieczystym, w trwałym zarządzie, ograniczonym prawie rzeczowym lub w stosunku zobowiązaniowym podmiotów ubiegających się o dotację. Termin składania ofert do dnia 31 lipca 2012 roku. Szczegóły: http://bip.um.wroc.pl/.
Oferty NGO w trybie bezkonkursowym (19A). Po złożeniu oferty organizacji pozarządowej lub podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego może zlecić organizacji pozarządowej lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3, z pominięciem otwartego konkursu ofert, realizację zadania publicznego o charakterze lokalnym lub regionalnym (…) Artykuł 19 a Ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 25 lutego 2010 r.) Szczegóły: http://bip.um.wroc.pl/.
Urząd Marszałkowski
Konkurs dotacyjny: Profilaktyka i rozwiązywanie problemów uzależnień. Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień w 2012 roku na zadanie pn. „Wspieranie programów profilaktycznych i działań społeczności lokalnych na rzecz zapobiegania używania alkoholu, środków psychoaktywnych oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie”. Oferty należy składać do 1 sierpnia 2012r. Źródło: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/786325.html.
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zaprasza do składania ofert na otwarty konkurs z zakresu wsparcia wkładów własnych organizacji pozarządowych. Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu wsparcia wkładów własnych organizacji pozarządowych oraz innych uprawnionych podmiotów. Oferty będą rozpatrywane w sposób ciągły, do wyczerpania środków finansowych w niniejszym konkursie w terminie od 1 stycznia do 30 września 2012 r. Szczegóły: http://www.umwd.dolnyslask.pl/spoleczenstwoobywatelskie/.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego pełniący rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 ogłasza konkurs otwarty nr: I/9.5/A/12 na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”, obejmujące: Oddolne inicjatywy lokalne, obejmujące: działania o charakterze szkoleniowym, doradczym oraz animacyjnym, służące zwiększeniu aktywności mieszkańców obszarów wiejskich w zakresie kształcenia przez całe życie na obszarach wiejskich rozwój dialogu, partnerstwa publiczno – społecznego i współpracy na rzecz rozwoju kształcenia przez całe życie na obszarach wiejskich. Wnioski o dofinansowanie projektu można składać od 22.03.2012 r. do 31 grudnia 2012 r. Szczegóły: http://efs.dolnyslask.pl/.
Dotacje udzielane z pominięciem otwartego konkursu ofert. Istnieje możliwość otrzymania dotacji na realizację zadania publicznego w sferze działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, promocji i organizacji wolontariatu oraz działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie, z pominięciem otwartego konkursu ofert. Łączna kwota środków finansowych przekazanych przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego tej samej organizacji pozarządowej lub temu samemu podmiotowi wymienionemu w art. 3 ust. 3 w danym roku kalendarzowym, nie może przekroczyć kwoty 20 000 zł.Szczegóły: http://www.umwd.dolnyslask.pl/spoleczenstwoobywatelskie/dotacje-w-trybie-art-19a/.
Konkursy Ministerialne
Konkurs Ministerstwa Obrony Narodowej: Obronność państwa. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej. Minister Obrony Narodowej ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w 2012. Zadania, których dotyczy konkurs: Powierzenie wykonania zadań publicznych w zakresie: I. Obronność państwa i działalność Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. II. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Wspieranie wykonania zadań publicznych w zakresie: I. Obronność państwa i działalność Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Oferty należy składać do 31 lipca 2012 r. Źródło: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/784202.html.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło nabór wniosków do konkursu dotacji dla związków, porozumień, stowarzyszeń JST na wsparcie jakości usług publicznych. Celem konkursu jest upowszechnienie idei traktowania usług publicznych jako narzędzi polityki rozwoju, wzmocnienie zdolności JST do świadczenia usług publicznych o wysokiej dostępności i jakości oraz wspieranie współpracy między JST w zakresie realizacji tych usług. Termin składania wniosków – 3 sierpnia 2012 r. Więcej o konkursie: www.popt.gov.pl.
Źródło: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/774916.html.
Minister Spraw Zagranicznych ogłasza konkurs na realizację zadania publicznego: „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą” – organizacja programu wsparcia finansowego dla młodzieży polonijnej studiującej za granicą. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego podmiotu/podmiotów, który zorganizuje program realizując priorytety I i II z obszaru edukacji, wspierania potencjału intelektualnego w dziedzinie współpracy z Polonią i Polakami za granicą odpowiadających założeniom, zasadom i priorytetom „Planu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2012 r.” Termin składania wniosków upływa w dniu 7 sierpnia 2012 r. Źródło: www.msz.gov.pl.
Konkursy oraz Programy Unijne
Współpraca Transgraniczna Polska – Saksonia 2007 – 2013. Ze środków Unii Europejskiej (UE) w ramach Programu Operacyjnego mogą być dofinansowane projekty transgraniczne dotyczące różnych obszarów życia gospodarczego i społecznego. Nadrzędnym celem udzielania dofinansowania jest wspieranie zrównoważonego rozwoju saksońsko – polskiego obszaru wsparcia. W szczególności powinna zostać wzmocniona współpraca w zakresie społeczno-gospodarczym. Nabór wniosków prowadzony jest w sposób ciągły. Szczegóły pod adresem strony: http://www.sn-pl.eu/pl/kurzinfo/index.html.
Władza Wdrażająca Programy Europejskie zaprasza do składania wniosków o dofinansowanie realizacji wyodrębnionych projektów współpracy ponadnarodowej oraz projektów z komponentem ponadnarodowym w ramach Poddziałania 1.3.1: Projekty na rzecz społeczności romskiej. Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie w ramach konkursu wynosi 2 500 000,00 PLN. Minimalna wartość projektu wynosi 50 000,00 PLN. O dofinansowanie projektu w ramach Poddziałania 1.3.1 mogą ubiegać się wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych. W projektach realizowanych w ramach Poddziałania 1.3.1 nie jest wymagany wkład własny beneficjenta. Wniosek o dofinansowanie projektu powinien być dostarczony w zamkniętej kopercie lub paczce, drogą pocztową, przesyłką kurierską lub osobiście. Wnioski można składać od dnia 6 lipca do dnia 28 września 2012 r. Szczegóły: http://www.kapitalludzki.gov.pl/aktualnosci/art696,ogloszenie-o-konkursie-nr-11-3-1-pwp-po-kl.html.
Program „Uczenie się przez całe życie”: nabory wniosków 2012. Komisja Europejska ogłosiła terminy naboru wniosków o unijne dofinansowanie w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” w roku 2012. W projektach wielostronnych, realizowanych w ramach programów Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci lub Grundtvig oraz w kluczowych działaniach Programu międzysektorowego rolę partnerów mogą również pełnić podmioty z państw trzecich, które dotychczas nie uczestniczyły w programie „Uczenie się przez całe życie”. Komisja ustaliła następujący harmonogram składania wniosków:
- Doskonalenie zawodowe w ramach Comeniusa i Grundtviga – pierwszy termin 16 stycznia 2012 r., kolejne terminy: 30 kwietnia 2012 r., 17 września 2012 r.
- Program międzysektorowy: Działanie kluczowe 1 – wizyty studyjne. Pierwszy nieprzekraczalny termin 30 marca 2012 r., drugi termin 12 października 2012 r.
Dla wizyt i wymian w ramach programu Grundtvig oraz wizyt przygotowawczych w ramach wszystkich programów sektorowych wyznaczono kilka terminów w zależności od państwa. Pełną treść komunikatu Komisji w sprawie naboru wniosków oraz strategicznych priorytetów w programie w roku 2012 znaleźć można na stronie Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Edukacji i Kultury: http://ec.europa.eu/education/llp/doc848_en.htm.
Unijny Program Kultura. Granty operacyjne przeznaczone są dla organizacji posiadających bogate doświadczenie międzynarodowe oraz prowadzących działalność na poziomie europejskim. Można pozyskać nawet 600 tys. euro na bieżącą działalność organizacji. Harmonogram składania wniosków:
- Projekty współpracy z krajami trzecimi – 4 maja 2012
- Wspieranie podmiotów działających na szczeblu europejskim – 18 września 2012
- Długoterminowe projekty współpracy – 3 października 2012
- Krótkoterminowe projekty współpracy – 3 października 2012
- Współpraca między organizacjami badającymi politykę kulturalną – 3 października 2012
- Wspieranie europejskich festiwali kultury – 15 listopada 2012
- Projekty tłumaczeń literackich – 3 lutego 2013
Więcej informacji: http://www.program-kultura.eu/.
Przetarg UE: Gospodarka różnorodności kulturowej. Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej ogłosiła zaproszenie do składania ofert do projektu pilotażowego, który ma zbadać nowe modele biznesowe oraz innowacyjne podejścia do kultury i różnorodności kulturowej z punktu widzenia ekonomii i wyzwań epoki cyfrowej, aby operatorzy kulturalni mogli rozwijać nowoczesne strategie wykorzystujące dostępne narzędzia. Oferty można składać do 10 sierpnia 2012 r. Źródło: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/787323.html.
Przetarg UE: Kultura w stosunkach zewnętrznych UE. Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej ogłosiła zaproszenie do składania ofert na działanie przygotowawcze dotyczące kultury w stosunkach zewnętrznych UE. Oferty można składać do 17 sierpnia 2012 r. Źródło: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/787322.html.
Konkurs UE: Działania wspierające międzynarodowe projekty z zakresu sportu. Po raz czwarty Komisja Europejska ogłosiła konkurs ofert na działania wspierające międzynarodowe projekty z zakresu sportu. Podmiotami aplikującymi mogą być zarówno instytucje publiczne, jak i organizacje pozarządowe. Głównym celem działań podjętych przez Komisję Europejską jest przygotowanie przyszłych przedsięwzięć UE w zakresie sportu, w ramach programu UE na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2014-2020 „Erasmus dla wszystkich”, a także w oparciu o priorytety przedstawione w Białej księdze na temat sportu z 2007 r. oraz w komunikacie z 2011 r. pt. „Rozwijanie europejskiego wymiaru sportu”. Nieprzekraczalny termin składania wniosków upływa 31 lipca 2012 r.
Źródło: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/769151.html.
Fundacje Bankowe
Fundacja BRE Banku – „Nasze działania wynikają z troski o otoczenie, w którym żyjemy. Pragniemy przede wszystkim wspierać działania służące podnoszeniu poziomu wiedzy i edukacji w społeczeństwie oraz wyrównywaniu szans. Inwestujemy w naukę, nie zapominając o potrzebach osób pokrzywdzonych przez los. Wspieramy finansowo i rzeczowo konkretne projekty, ale także, w ramach prowadzonej współpracy, wyspecjalizowane organizacje społeczne”- Henryk Okrzeja, Prezes Zarządu Fundacji BRE Banku. Szczegóły pod adresem: http://brebank.pl/pl/fundacjabrebanku/wsparcie/.
Fundacja im. dr. M. Kantona. Społecznie odpowiedzialny wizerunek Banku Pekso SA widoczny jest w działalności charytatywnej i społecznej. Cele statutowe Fundacji obejmują wspieranie działań w zakresie:
- oświaty i wychowania dzieci i młodzieży,
- przedsięwzięć naukowo-badawczych oraz dydaktycznych instytucji naukowych i szkół,
- popularyzowania wiedzy bankowej,
- niesienia pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym,
- upowszechniania kultury fizycznej i sportu,
- ochrony środowiska,
- realizacji projektów i działalności organizacji charytatywnych,
- upowszechniania kultury.
Szczegóły: http://www.pekao.com.pl/o_banku/odpowiedzialnosc/fundacja_kantona/.
Fundacja im. Jana Kantego Steczkowskiego (Bank Gospodarstwa Krajowego) realizuje wiele programów, m.in. Na dobry początek, Młody Obywatel, Stypendia Pomostowe.
Więcej na: http://www.fundacja-steczkowskiego.pl/Programy/Stypendia_pomostowe/.
Fundacja Banku Zachodniego WBK. Fundacja chce odpowiadać na rzeczywiste potrzeby i aspiracje młodych ludzi, dlatego stworzyła dwa specjalne programy grantowe, w ramach których można uzyskać dofinansowanie do różnych projektów celowych. Zapraszamy do udziału w konkursach:
- „Bank Dziecięcych Uśmiechów” – dedykowany dzieciom z rodzin niezamożnych, dysfunkcyjnych.
- „Bank Ambitnej Młodzieży” – dedykowany młodzieży, która chce się angażować w inicjatywy edukacyjne, obywatelskie, kulturowe.
Więcej informacji na stronie: http://fundacja.bzwbk.pl/fundacja/o-fundacji.html.
Fundacja BGŻ. Fundacja podejmuje działania wynikające z odpowiedzialności Banku jako instytucji zaufania publicznego na rzecz rozwoju lokalnych środowisk w których działa Bank. W szczególności, Fundacja została powołana w celu:
- prowadzenia wszechstronnej działalności społecznie użytecznej, w tym podejmowania i wspierania inicjatyw w zakresie rozwoju edukacji, nauki, kultury, pomocy społecznej i ochrony zdrowia;
- wspierania i propagowania inicjatyw służących podnoszeniu poziomu edukacyjnego społeczeństwa, w szczególności wyrównywania szans rozwoju intelektualnego, edukacyjnego i zawodowego utalentowanej młodzieży z różnych środowisk, przede wszystkim z regionów i rodzin dotkniętych ubóstwem;
- wspierania idei wolontariatu oraz popularyzacji tej formy w środowisku bankowym i finansowym.
Więcej na stronie: http://www.bgz.pl/o_banku/dzialalnosc_charytatywna/fundacja_bgz.html.
Fundacja BNP Paribas. Fundacja realizuje własne projekty, oraz wspiera w formie finansowej i rzeczowej inicjatywy innych organizacji, które są zgodne z przyjętymi celami statutowymi. Pomagając potrzebującym zawsze szukamy sojuszników – lokalnych instytucji, organizacji, przedsiębiorców. „To bardzo ważne, aby umacniać lokalne więzi i przekonywać ludzi do działania. Ich zaangażowanie i udział w rozwiązywaniu ważnych kwestii przyczyni się w przyszłości do zwiększenia zainteresowania życiem lokalnym i co za tym idzie samodzielną inicjatywą do rozwiązywania problemów.” – Mariusz Tomkiewicz, członek Zarządu Fundacji BNP Paribas. Więcej informacji na stronie: http://www.bnpparibas.pl/o-banku/fundacja/jak-dzialamy.htm.
Fundacja Kronenberga (Citi Handlowy) wspiera działania na rzecz dobra publicznego w zakresie edukacji i rozwoju lokalnego. W ramach Programu udziela dofinansowań instytucjom non-profit na przedsięwzięcia mieszczące się w ramach dwóch głównych obszarów programowych: I. Edukacja: Innowacje w edukacji, edukacja ekonomiczna,
dziedzictwo kulturowe i tradycje, twórczość artystyczna dzieci i młodzieży oraz II. Rozwój lokalny: priorytety opieki zdrowotnej, polityka społeczna, nauka przedsiębiorczości. Wnioski o dotacje na projekty o charakterze lokalnym tzn. realizowane na obszarze nie przekraczającym jednego województwa (wieś, miasto, gmina, powiat) można składać w następujących terminach od 1 do 25 marca 2012 oraz od 3 do 30 września 2012. Wnioski o dotacje na projekty o charakterze ponadlokalnym tzn. realizowane na obszarze większym niż jedno województwo można składać w następujących terminach od 7 do 27 maja 2012. Szczegóły oraz źródło wiadomości: www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/6138.htm.
Pozostali Grantodawcy
Programy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wsparcie ze strony Fundacji można uzyskać tylko w ramach jej programów. Zainteresowani uzyskaniem finansowego wsparcia ze strony PAFW ubiegają się o dotacje składając wniosek bezpośrednio u realizatora określonego programu. Decyzje w sprawie przyznania dotacji podejmują komisje ekspertów powoływane przez Fundację. Informacje na temat procedur i wniosków można uzyskać u realizatora danego programu lub też pobrać ze strony internetowej programu. Zapraszamy do zapoznania się z opisami przedsięwzięć Fundacji, gdzie znajdziecie Państwo dane teleadresowe realizatorów. http://www.pafw.pl/.
Dotacje z Fundacji Orlen Dar Serca. Działalność Fundacji ma na celu podejmowanie, prowadzenie i popieranie charytatywnych inicjatyw na rzecz: ochrony zdrowia, rekreacji oraz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, krzewienia tradycji narodowej, rozwoju oświaty i nauki. Wniosek o dotacje oraz szczegółowe informacje:
http://www.darserca.pl/index.php?page=dotacja_dla_osob_prawnych.
Technologie non-profit. Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki. Program wspiera organizacje pozarządowe dając dostęp do oprogramowania i sprzętu sieciowego za jedynie symboliczną opłatę administracyjną lub znacznie zredukowaną cenę rynkową, obniżając w ten sposób koszt infrastruktury technologicznej. W programie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe i wybrane placówki non-profit sektora państwowego. Organizacje mogą otrzymać dotacje na oprogramowanie komputerowe firmy Microsofti sprzęt sieciowy Cisco, a także po promocyjnych cenach zakupić antywirus MKS_vir i oprogramowanie księgowe Lefthand. Więcej informacji na stronie: www.technologie.org.pl.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM). Finansowe i merytoryczne wsparcie wymian. Jeżeli są Państwo nauczycielami, którzy mają szkołę partnerską w Berlinie i chcą z uczniami niemieckimi zrobić wspólne przedstawienie teatralne? A może klub sportowy nawiązał przyjaźń z drużyną z Polski i teraz młodzi piłkarze planują ją odwiedzić, zorganizować wspólne treningi i rozegrać turniej? Albo marzy się Państwu zaangażowanie młodzieży we wspólny polsko-niemiecki projekt ekologiczny? PNWM jako taka nie organizuje spotkań młodzieży, ale umożliwia ich realizację. Wiele spotkań dochodzi do skutku dzięki naszym dotacjom. Szczegóły dotyczące składania wniosków w PNWM znajdą pod stroną internetową: http://www.pnwm.org/c50,informacje_ogolne.
Fundacja Polska Miedź. Dotacje. Warunkiem otrzymania darowizny przez podmiot ubiegający, jest wypełnienie i złożenie w biurze Fundacji formularza „Wniosku o udzielenie darowizny”. Do wniosku należy załączyć ponadto: szczegółowy opis projektu z uwzględnieniem celu, przewidywanej liczby uczestników i adresatów oraz rodzaju pożytku publicznego, jaki ma przynieść realizowane przedsięwzięcie; szczegółowy budżet uwzględniający wszystkie dochody i wydatki (łącznie z pomocą rzeczową oraz kosztami czasu pracy ludzi); statut organizacji bądź inny dokument określający zasady działalności podmiotu wnioskującego oraz kserokopię aktualnego wypisu z właściwego rejestru sądowego. Szczegóły: http://www.kghm.pl/index.dhtml?category_id=293.
Europejska Fundacja Młodzieży (EYF) udzielania wsparcia finansowego europejskim działaniom młodzieżowym. Jej celem jest stymulowanie współpracy pomiędzy młodzieżą w Europie poprzez udzielanie wsparcia finansowego działaniom młodzieżowym. Fundacja wspiera działania służące promowaniu idei pokoju, zrozumienia i współpracy w duchu poszanowania praw człowieka, demokracji, tolerancji i solidarności. EYF udziela wsparcia finansowego następującym rodzajom działań realizowanych przez młodzieżowe organizacje pozarządowe (NGO), ich sieci lub inne NGO działające na polu zagadnień dotyczących młodzieży zbliżonych do polityki i działań realizowanych przez Radę Europy:
- działania edukacyjne, społeczne, kulturalne i humanitarne o charakterze europejskim;
- działania mające na celu umacnianie pokoju i współpracy w Europie;
- działania promujące bliższą współpracę i lepsze zrozumienie pomiędzy młodymi ludźmi w Europie, zwłaszcza poprzez wspieranie wymiany informacji;
- działania mające na celu stymulowanie wzajemnej pomocy w zakresie działań kulturalnych, edukacyjnych i społecznych w Europie i w krajach rozwijających się;
- studia, badania i dokumentacja dotyczące zagadnień związanych z młodzieżą.
Więcej informacji: http://www.eurodesk.pl/nb_programs/id/PL0010000094.
III edycja konkursu grantowego “Fundusz dla Przyrody”. Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody “pro Natura” oraz Grupa ENERGA zapraszają do udziału w III edycji konkursu grantowego “Fundusz dla Przyrody”. Fundusz dla Przyrody ma za zadanie wspierać działania z zakresu czynnej ochrony przyrody, przyczyniające się bezpośrednio do ochrony cennych gatunków lub siedlisk przyrodniczych. W 2012 roku preferowane będą projekty, w których działania będą opierały się na osobach chorych i wykluczonych oraz projekty łączące ochronę przyrody z ginącymi zawodami. Wnioski należy przesyłać do 20 lipca 2012 r. Szczegóły: http://www.fdp.pronatura.org.pl/.
Nabór wniosków do Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. Narodowe Centrum Kultury ogłasza nabór wniosków do Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. Program wspiera rozwój chórów szkolnych przez finansowanie 40% zajęć. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie programu. Termin składania wniosków upływa 30 lipca 2012 r. (decyduje data stempla pocztowego). Źródło: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/779171.html.
Działanie przygotowawcze w dziedzinie sportu. Głównym celem działania przygotowawczego w dziedzinie sportu jest przygotowanie przyszłych przedsięwzięć UE w tym obszarze oraz specjalnych wydarzeń rocznych, w oparciu o priorytety przedstawione w rozdziale dot. sportu w propozycji nowego unijnego programu dla młodzieży przewidzianego na lata 2014-2020, obejmującego zakresem edukację, szkolenia i sport: Erasmus for All. Komisja Europejska będzie wspierać transnarodowe projekty zgłoszone przez instytucje publiczne lub organizacje społeczeństwa obywatelskiego w celu zidentyfikowania i przetestowania odpowiednich sieci i dobrych praktyk w dziedzinie sportu. Główne cele działania: 1. Walka z ustawianiem meczy, 2. Promocja aktywności fizycznej i aktywnego starzenia się, 3. Podnoszenie świadomości na temat skutecznych sposobów promowania sportu na szczeblu gminnym, 4. Wspólne transgraniczne imprezy sportu masowego w sąsiadujących regionach i państwach członkowskich. Termin składania wniosków: 31 lipca 2012 r. Źródło wiadomości:
http://www.eurodesk.pl/nb_programs/id/PL0010000899.
Kolejny nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Współfinansowanie LIFE+”. Kolejny nabór wniosków ubiegających się o dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla przedsięwzięć aplikujących w naborze 2012 roku w ramach instrumentu finansowego LIFE+. LIFE+ jest jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej koncentrującym się wyłącznie na współfinansowaniu projektów w dziedzinie ochrony środowiska. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja polityki ochrony środowiska oraz identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących ochrony środowiska. Wnioski należy składać w siedzibie NFOŚiGW do 6 sierpnia 2012 r. Źródło: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/786972.html.
Promocja Języka Polskiego – program dotacyjny. Rusza program „Promocja języka polskiego”, realizowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Jego celem jest kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka oraz budowanie kompetencji językowych poprzez popularyzację wiedzy o języku polskim oraz doskonalenie sprawności w posługiwaniu się polszczyzną. W ramach programu „Promocja języka polskiego” można też uzyskać środki na tworzenie stron i portali internetowych, promujących język polski, popularyzujących wiedzę o języku polskim i kształtujących kompetencje językowe i komunikacyjne. Wnioski można składać do 6 sierpnia 2012r. Źródło:
http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/785289.html.
Fundusze z Danii dla polskich i czeskich NGO-sów. Duńskie Fundacje VELUX ogłosiły otwarty nabór aplikacji skierowany do polskich i czeskich organizacji pozarządowych. Kwota, jaka przeznaczona zostanie na realizację projektów społecznych to 7,5 mln euro. Ogłoszenie dostępne jest w języku angielskim (w którym należy przygotować opis projektu). Aplikować można do 14 sierpnia 2012 r. Źródło: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/785318.html.
Demokracja w Działaniu. Fundacja im. Stefana Batorego. Dotacje na działania mające na celu zwiększenie udziału obywateli i organizacji pozarządowych w życiu publicznym oraz upowszechnianie postaw obywatelskiej odpowiedzialności za jakość polskiej demokracji. Dotacje adresowane są przede wszystkim do organizacji pozarządowych działających w formie fundacji lub stowarzyszeń. Nie ma ściśle określonego ani okresu realizacji projektów, ani wysokości dotacji, ani kosztów, jakie można pokryć z dotacji. Zależą one bowiem od charakteru i długości planowanych działań. Dotację można otrzymać na realizację zarówno krótszych (kilkumiesięcznych), jak i dłuższych (2-3 letnich) przedsięwzięć. Terminy składania wniosków I etap: najpierw organizacje składają listy
intencyjne. Zespół Fundacji Batorego, wspierany przez ekspertów, ocenia listy i wybiera organizacje zapraszane do drugiego etapu. II etap: Drugi etap ma mniej formalny charakter i w dużej mierze opiera się na bezpośrednich kontaktach z organizacjami, które zapraszane są na spotkania (indywidualne lub grupowe) oraz do przygotowania wniosku o dotację. Listy intencyjne można składać dwa razy w roku: do 31 stycznia i do 31 sierpnia. Decyzje o zaproszeniu organizacji do II etapu podejmowane są w ciągu ok. 2 tygodni, a decyzje o przyznaniu dotacji podejmowane są w ciągu ok. 3 miesięcy od daty złożenia listu intencyjnego. Więcej informacji na stronie: http://www.batory.org.pl/demokracja/index.htm.
Europa dla Obywateli. Program „Europa dla Obywateli” pomaga finansować projekty kulturalne, społeczne i edukacyjne realizowane przez jednostki samorządowe, organizacje pozarządowe i instytucje edukacyjne. Wysokość dofinansowania zależna jest od rodzaju działania i wynosi od 5000 do 700 000 euro. Pozostały jeszcze trzy terminy naboru wniosków do Programu w 2012 roku: 1 września i 15 października. Instytut Adama Mickiewicza zaprasza na bezpłatne szkolenia i konsultacje wniosków w Punkcie Kontaktowym Europa dla Obywateli.
Źródło: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/770735.html.
Szczegóły: http://www.europadlaobywateli.pl/.
Nabór wniosków w ramach programu „Utrwalenie efektów ekologicznych w projektach przyrodniczych”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w trybie konkursowym w ramach programu priorytetowego „Wsparcie przedsięwzięć mających na celu utrwalenie uzyskanych efektów ekologicznych w projektach przyrodniczych”. Nabór wniosków odbywać się będzie w terminie od 17 września 2012 do 12 października 2012. Szczegóły: www.nfosigw.gov.pl.
RITA Program Przemiany w Regionie. Program wspiera projekty służące dzieleniu się polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji ustrojowej oraz budowaniu dobrosąsiedzkich stosunków z krajami byłego bloku wschodniego. O środki mogą ubiegać się stowarzyszenia, fundacje oraz organizacje powołane na postawie umów państwo-kościół. Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności koordynuje Fundacja Edukacja dla Demokracji. W ramach Programu priorytetowo wspierane będą projekty spełniające co najmniej jedno z poniższych kryteriów: – projekty pilotażowe i innowacyjne realizowane przez doświadczone organizacje pozarządowe; – inicjatywy lokalne podejmowane przez podmioty, które dotychczas nie prowadziły współpracy międzynarodowej oraz nie otrzymywały dotacji w ramach Programu „Przemiany w Regionie” – RITA (w tym również partnerstwa szkół z organizacjami pozarządowymi); – projekty, w których wkład Programu RITA umożliwia realizację znacznie większego przedsięwzięcia finansowanego z udziałem innych sponsorów. Termin składania wniosków w edycji jesiennej 15 października 2012 r. (dla projektów planowanych do realizacji w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 31 maja 2013 r.). Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do końca listopada 2012 r. Źródło: http://www.eurodesk.pl/nb_programs/id/PL0010000868.
Fundacja Konrada Adenauera przyznaje dotacje na działalność w zakresie edukacji politycznej. Fundacja wspiera konkretne przedsięwzięcia (szczególnie organizację konferencji, seminariów) poświęconych tematom: integracji Polski z Unią Europejską, transformacji gospodarczej, reform samorządów terytorialnych, stosunków polsko-niemieckich. Projekty można realizować w Polsce i w Niemczech. Termin składania wniosków do 30 listopada roku poprzedzającego projekt. Źródło oraz szczegóły wiadomości:
http://www.eurodesk.pl/nb_programs/id/PL0010000493/
Pozostałe informacje
Więcej informacji na temat innych możliwości pozyskania środków na działania można znaleźć również na stronie: http://fundusze.ngo.pl/.
Harmonogram konkursów organizowanych w ramach komponentu regionalnego Program Operacyjny Kapitał Ludzki na 2011 r.
- http://dolnyslask.pl/default.aspx?docId=18150&mId1=3196.
- http://www.pokl.dwup.pl/konkursy-2011/-harmonogram-ogaszania-konkursow.html.
Programy Stypendialne, Staże oraz Granty i Konkursy również dla organizacji pozarządowych: http://www.eurodesk.pl/.
Przygotowała: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych – http://www.dfop.org.pl