ŚWIETLICE WIEJSKIE PODSTAWĄ INICJATYW OBYWATELSKICH
Opis działań projektowych
Celem głównym projektu jest aktywizacja i wzmocnienie 10 świetlic wiejskich – 5 świetlic z terenu gminy Wińsko i 5 świetlic z terenu gminy Wołów w okresie od października 2013r.do czerwca 2014r. Bezpośrednimi odbiorcami projektu będzie 30 osób odpowiedzialnych za prowadzenie świetlic oraz działań środowiskowych aktywizujących społeczność lokalną. Do udziału w projekcie zapraszamy trzyosobowe zespoły, reprezentujące świetlicę/wieś/sołectwo. Uwaga: nie wymagamy, aby uczestnicy projektu byli formalnymi przedstawicielami/opiekunami świetlic! Ważna jest chęć do działania i ożywienia wiejskich świetlic. Pośrednimi odbiorcami działań będą mieszkańcy miejscowości, w których zlokalizowane będą świetlice oraz przedstawiciele instytucji i organizacji lokalnych.
DZIAŁANIA
CYKL EDUKACYJNY (XI.2013-III.2014)
Moduł I: Warsztat Wyjazdowy (XI. 2013):
łączący dwie grupy z gmin Wińsko i Wołów, 12 godzin szkolenia, Celem warsztatu wyjazdowego będzie wzajemne poznanie się, integracja, wymiana doświadczeń, określenie potencjału oraz barier w rozwoju świetlicy wiejskiej.
Moduł II: Cykl 6 warsztatów stacjonarnych (XII.2013-III.2014);
Warsztaty (łącznie 96 godzin) będą prowadzone oddzielnie w każdej z gmin dla danej grupy. Zakres:
1) Rola świetlicy w środowisku lokalnym;
2) Diagnoza potencjału środowiska lokalnego;
3) Edukacja obywatelska;
4) Planowanie i realizacja przedsięwzięć lokalnych;
5) Źródła finansowania działań świetlic;
6) Metody angażowania mieszkańców.
Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów z danej dziedziny, w sposób angażujący uczestników. Metody pracy: mini wykład, praca w grupach, burza mózgów, symulacje, dyskusja. Podczas szkoleń uwzględniane będą tematy związane z kwestią równouprawnienia, w tym przeciwdziałania stereotypom.
WSPARCIE ANIMACYJNE I COACHING (X.2013-VI.2014)
Przez cały okres trwania projektu poszczególne świetlice i ich reprezentanci będą mogli liczyć na wsparcie animatorów lokalnych. Ponadto każda ze świetlic będzie miała możliwość skorzystania z coachingu, czyli indywidualnego wsparcia w formie bezpośrednich spotkań z grupami w wymiarze 10 godzin na świetlicę. Efektem tych spotkań będzie stworzenie, oczywiście przy wsparciu animatorów, Lokalnych Programów Rozwoju Świetlic Wiejskich. Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
SPOTKANIA TEMATYCZNE (III-VI.2014)
Świetlice będą miały możliwość zorganizowania i przeprowadzenia wspólnych spotkań tematycznych, dopasowanych do potrzeb społeczności. Przewidujemy 5 spotkań po 4 godziny każde.
PRZEDSIĘWZIĘCIA LOKALNE i PUNKTY INFORMACJI OBYWATELSKIEJ (I-VI. 2014)
Każda ze świetlic biorących udział w projekcie będzie miała za zadanie zaplanowanie i przeprowadzenie wydarzenia lokalnego (łącznie 10 wydarzeń) w formie np. debaty , spotkania, kawiarenki obywatelskiej, happeningu, warsztatów). Świetlice uzyskają także możliwość otwarcia i doposażenia Punktu Informacji Obywatelskiej. Łączna pula środków zarezerwowanych na te działania wynosi 16 000 zł brutto.
WYMIANA DOŚWIADCZEŃ – WIZYTY STUDYJNE (III-VI. 2014)
Dla uzupełnienia podejmowanych działań i dla zapewnienia możliwości wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami dwóch społeczności lokalnych biorących udział w projekcie zorganizowane zostaną wizyty studyjne do aktywnych świetlic na terenie Dolnego Śląska.
PROMOCJA (X.2013 – VI. 2014)
Przebieg projektu, opis zrealizowanych przedsięwzięć lokalnych oraz streszczenia najlepszych planów rozwoju świetlic zostaną zebrane w formie publikacji. Ponadto przez cały okres projektu będzie prowadzony blog http://mywswietlicy.wordpress.com, na którym na bieżąco zamieszczane będą informacje z przebiegu działań projektowych.
Dokumenty rekrutacyjne:
regulamin uczestnictwa w projekcie
formularz zgłoszeniowy do udziału w projekcie