„Na Wniebowzięcie zakończone żęcie”
Dożynki to święto ludowe połączone z obrzędami dziękczynnymi z okazji zakończenia prac polowych, podczas których dziękuje się bogom za plony i prosi o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Koniec żniw przypada przed dniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, stąd ludowe przysłowie „Na Wniebowzięcie zakończone żęcie”.
Dożynkom towarzyszą różne praktyki i zachowane zwyczaje. Tradycyjnie obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca, z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców oraz kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe mają zwykle kształt wielkiej korony lub koła i symbolizują wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Na głowie lub na wyciągniętych rękach niesie go najlepsza żniwiarka, czasami z pomocą parobków. Za nią idzie orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, niosących wyczyszczone kosy i sierpy. Wieniec niesiono do poświęcenia do świątyni, a następnie przechowywany był w stodole do kolejnego roku, aż do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym,
Tradycją jest również – ostatnia kępa, którą po żniwach jeszcze przez jakiś czas pozostawiano na pustym polu dla ciągłości urodzaju. Pozostawione na polu kłosy były uroczyście ścinane przez najlepszego kośnika, po czym wręczane najlepszym żniwiarką do plecenia wieńca.
Pod koniec XIX w zaczęto urządzać dożynki chłopskie. Bogaci gospodarze wyprawiali je dla swych domowników, rodziny, parobków i najemników. W okresie międzywojennym zaczęto organizować dożynki gminne, powiatowe i parafialne. Dożynki w tamtych czasach były manifestacją odrębności chłopskiej i dumy z przynależności do rolniczego stanu. Towarzyszyły im wystawy rolnicze, festyny i występy ludowych zespołów artystycznych. W czasie dożynek organizowano są biesiady z poczęstunkiem i tańcami, dawniej poprzedzone rytualnymi obrzędami i modlitwami.
Dziecięcy Zespół Ludowy “Jarzębina” niezwykle pięknie przygotował i zaprezentował dożynkowe przedstawienie teatralne Podczas występu dzieci miały możliwość zapoznania się z tradycjami i zwyczajami panującymi podczas przygotowań do święta plonów. Cały występ oprawiony był śpiewem i tańcem ludowym. Na zakończenie wydarzenia, jak tradycja nakazuje, dzieci wręczyły dary Panu Burmistrzowi. Ze względu na pandemię całość przedstawienia odbyła się bez widowni. Zapraszamy na nagranie.