Zapraszamy na cykl – „Co Ty wiesz o wolontariacie?”. Na naszym fanpage i na naszej stronie będziemy umieszczać informacje odnośnie tego wyjątkowego tematu.Nie zabraknie trudnych pytań, ale też i zabawnych treści. Na początek trochę teorii – WOLONTARIAT.

Historia wolontariatu w pigułce.
WOLONTARIAT NA ŚWIECIE
- Pierre Ceresole (Szwajcar) – w 1920 roku zorganizował pierwszy obóz – Service Civil Volontaire. W obozie zebrał ochotników, aby odbudować ze zniszczeń wojennych wioskę w pobliżu Verdun. W następnych latach organizował kolejne obozy. Za jego przykładem pojawiały się kolejne grupy.
- Po II wojnie światowej powstało wiele inicjatyw i organizacji promujących wolontariat. Jedną z nich jest UNESCO, które powołało do życia CCIVS (Coordinating Committee for International Voluntary Service), zrzeszającą obecnie ok. 140 organizacji. Dziś nie sposób wskazać na tą jedną i najważniejszą organizację zajmującą się wolontariatem.
WOLONTARIAT W POLSCE
- W Polsce istnieje tradycja pracy społecznej. Osoby niosące bezinteresowną pomoc nazywano: altruistami lub społecznikami. Janusz Korczak czy Henryk Jordan – któż o nich nie słyszał?
- W 1993 r. w Warszawie powstało – Centrum Wolontariatu – pierwsza tego typu placówka w Polsce. Od 1995 roku podobne placówki rozpoczęły swą działalność i zrzeszyły się w Sieć Centrów Wolontariatu.
- Do roku 2003 regulacje prawne w zakresie wolontariatu w Polsce niemal nie istniały. Wejście w życie Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie pozwoliły uregulować je prawnie.

Każdy może być wolontariuszem!
- Osoby niepełnoletnie – mogą być wolontariuszami, pod warunkiem, że wyrażą na to pisemną zgodę ich rodzice lub opiekunowie.
- Osoby bezrobotne – zgodnie z przepisami wykonywanie świadczeń wolontariackich nie powoduje utraty statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku.
- Cudzoziemcy -świadczenie wolontariusza nie jest traktowane jako świadczenie pracy, zatem legalnie przebywający w Polsce obcokrajowcy nie muszą uzyskiwać pozwolenia na pracę, aby zostać wolontariuszem.
Wiek nie ma znaczenia!
Najmłodszymi wolontariuszami w Polsce jak i na świecie są najprawdopodobniej bliźnięta – Antonii i Franciszek Brzezińscy, którzy po zaraz po urodzeniu zostali wolontariuszami WOŚP.
Najstarszym wolontariuszem w Polsce był najprawdopodobniej Pan Tadeusz Centek – przez 27 lat systematycznie, trzy razy w tygodniu pełnił dyżury przy chorych w bydgoskim hospicjum. Co miesiąc przekazywał ¼ emerytury na różne akcje pomocowe. Zmarł w roku 2018 wieku 97 lat.

4 powody dla których warto być wolontariuszem
- Pomagasz innym – dzielenie się dobrocią daje prawdziwą radość i poczucie sensu, której nie zapewnią Ci prestiżowe stanowisko czy wysokie zarobki.
- Zdobywasz doświadczenie zawodowe – pracując jako wolontariusz zyskujesz nowe umiejętności i uczysz się zawodu pod okiem profesjonalistów. Udział w wolontariacie możesz wpisać w cv – pracodawcy zwracają na to uwagę.
- Samorealizujesz się – szeroki wybór działalności pro bono pozwala znaleźć pracę odpowiednią do swoich zainteresowań (niekoniecznie wykształcenia), przez co wielu wolontariuszy realizuje swoje zadania z prawdziwą pasją. Wolontariat daje poczucie spełnienia, pomaga rozwijać się i podejmować nowe wyzwania.
- Poznajesz nowych ludzi – dzięki wolontariatowi możesz zyskać nowych znajomych, a nawet zawrzeć przyjaźnie na całe życie. Wolontariat łączy bardzo różnych ludzi, których dzieli wiek, zainteresowania, miejsce zamieszkania, ale za to łączy jedno – chęć pomagania.

E-wolontariat:
- wykonywany jest zdalnie;
- dostępny dla każdego i wszędzie;
- pozwala rozwiać kompetencje cyfrowe.
Początki wirtualnego wolontariatu na rzecz inicjatyw non-profit przypadają na początek lat 70. XX wieku. W ramach projektu Gutenberg zaczęto udostępniać w internecie elektroniczne wersje książek istniejące w wersji papierowej.
W roku 1995 organizacja Impact Online otrzymała fundusze na rozpoczęcie inicjatywy testującej szanse na praktyczne wdrażanie wirtualnego wolontariatu i promocję tej praktyki wśród organizacji non-profit w Stanach Zjednoczonych.
W Polsce e-wolontariat rozwija się wraz z dostępem do sieci i rozwojem trzeciego sektora.
Chcesz dowiedzieć się więcej odwiedź: https://e-wolontariat.pl/ – znajdziesz tam porady i inspiracje.
Chcesz zostać e-wolontariuszem: https://tudu.org.pl/ – zarejestruj się.
Przyglądając się grafice dowiesz się jakie między innymi działania mogą być realizowane w ramach wirtualnego wolontariatu.
Decyzja została podjęta… chcę zostać wolontariuszem! Co dalej? Do kogo się zgłosić?
Wg ustawy ze świadczeń wolontariuszy korzystać mogą:
- organizacje pozarządowe;
- osoby prawne i jednostki organizacyjne Kościoła katolickiego i innych kościołów lub związków wyznaniowych;
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
- administracja publiczna;
- jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej lub nadzorowane przez te organy:
- szkoły i inne placówki oświatowe:
- instytucje kultury;
- jednostki organizacyjne pomocy społecznej;
- zakłady opieki zdrowotnej.
- spółdzielnie socjalne;
- spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami, które:
- nie działają w celu osiągnięcia zysku;
- przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych;
- nie przeznaczają zysku do podziału pomiędzy swoich członków, akcjonariuszy, udziałowców i pracowników.
Jak sami widzicie możliwości jest wiele. Wystarczy zrobić pierwszy krok. Czekamy również na Was w naszej siedzibie Propago, jeśli się zdecydujecie – chętnie pomożemy.
O motywacji słów kilka, czyli jak zmotywować woluntariusza bez użycia środków materialnych.
Pamiętajmy – wolontariusz za swoją pracę nie otrzymuje zapłaty!
Jak więc zmotywować kogoś do skutecznej pracy? O czym należy pamiętać? W jaki sposób postępować, aby praca wolontariusza była efektywna? Nie jest to zadanie na pewno łatwe, różnimy się charakterami oraz mamy różnorodne potrzeby.
Istnieje jednak kilka uniwersalnych form motywowania i nagradzania, z których powinniśmy korzystać:
- dziękuj;
- dbaj o rozwój i pomoc w zdobywaniu nowych umiejętności;
- zapraszaj na formalne i nieformalne spotkania;
- nie zapomnij o wymienianiu z imienia i nazwiska wolontariusza przy projektach, w których brał udział;
- okazuj uznanie i chwal osiągnięcia;
- dbaj o miłą atmosferę ;
- deleguj odpowiedzialne zadania;
- okazuj zainteresowanie;
- rozmawiaj, oferuj wsparcie i pomoc.
Z drugiej strony nie powinniśmy zapominać o czynnikach demotywujących. Czego unikać? Co może demotywować wolontariusza? Do najczęstszych błędów przy współpracy z wolontariuszem należą:
- niedocenianie;
- nadmierna rywalizacja;
- wygórowane wymagania;
- zła komunikacja;
- nadmierna kontrola.
Stworzenie skutecznego systemu motywacji nie jest zadaniem prostym. Jest natomiast niezbędnym elementem współpracy z wolontariuszem. Nie zapominajmy o tym! Dziękuje nic nie kosztuje!
Tym wpisem kończymy cykl o wolontariacie – będzie krótko, ale i bardzo praktycznie. Garść przydatnych informacji, które często budzą wiele wątpliwości.
- Sporadyczna lub krótka – do 30 dni – współpraca z wolontariuszem nie wymaga zawarcia porozumienia o współpracy w formie pisemnej. Wystarczy porozumienie ustne.
- Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie nakłada na korzystającego obowiązek zawarcia porozumienia na piśmie jeśli korzysta z pomocy dłużej niż 30 dni.
- Ustawa wskazuje, że w przypadku wolontariatu wykonywanego przez okres nie dłuższy niż 30 dni, wolontariusz musi zostać ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków przez podmiot, na rzecz którego działa.
- Ubezpieczenie z tytułu nieszczęśliwych wypadków przy wolontariacie wykonywanym dłużej niż 30 dni jest przeniesione na skarb państwa.
Podstawowym aktem prawnym regulującym wolontariat jest Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
W naszym cyklu staraliśmy się przybliżyć temat wolontariatu z każdej możliwej strony. Jak sami zauważyliście jest to bardzo obszerny temat. Jeśli macie dodatkowe pytanie odnośnie wolontariatu serdecznie zapraszamy do kontaktu.