Miniony weekend upłynął nam bardzo intensywnie. Przedstawiciele i członkowie organizacji pozarządowych z naszego powiatu spotkali się w przepięknym miejscu na terenie dolnego śląska w zespole poklasztornym Ojców Karmelitów w Głębowicach. Miejsce to ma bardzo ciekawą historię, z którą warto się zapoznać. Obiekt poklasztorny w Głębowicach został ufundowany w 1676 r. przez barona Jana Adama de Garniera i na jego część nazwany został „Garnierówką.
Pierwszymi mieszkańcami opactwa byli Ojcowie Karmelici. Uwarunkowania historyczne sprawiły, że w latach późniejszych w klasztorze mieściła się gorzelnia, magazyny, a od lat sześćdziesiątych XX w. obiekt stał niezagospodarowany i niszczał. Społeczność bardzo długo starała się o pozyskanie środków na generalny remont. Dzięki wielkiej determinacji i wspólnemu zaangażowaniu szczęśliwie doprowadziła do odbudowy zespołu poklasztornego, upatrując w tym obiekcie miejsce, które będzie służyło wszystkim spragnionym wyciszenia w klasztornych murach, a także będzie swoistym centrum kulturalnym.
Podczas pobytu mieliśmy możliwość zwiedzenia całego obiektu m.in. klasztornego refektarza, pokrytej freskami biblioteki, podziemi, ziołowego ogrodu w wirydarzu oraz kościelnej wieży. Serdecznie polecamy wybrać się do Głębowic jest to niezwykłe miejsce, które pozwala chociaż na chwilę oderwać się od codzienności.
W murach „Garnierówki” mieliśmy okazję uczestniczyć w dwóch warsztatach:
razem do samodzielności:
Warsztaty przeprowadził Damian Dec – Prezes Fundacji Wspierania Rozwoju Lokalnego „MOJA PRZESTRZEŃ”. Uczestnicy wymienili się wspólnymi pomysłami oraz razem zaplanowali zbliżające się wydarzenia. Poznali swoje mocne i słabe strony. Warsztaty te przede wszystkim pokazały jak wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce. Efektem końcowym dwudniowego spotkani było stworzenie planu pikniku, który ma się niebawem odbyć. Mimo różnorodnych pomysłów działań, wszyscy jednogłośnie uznali, że korzyści jakie przyniosą takie pikniki to przede wszystkim integracja osób biorących w nich udział. Pikniki takie będą skierowane do wszystkich grup społecznych.
wypalenie w III sektorze dla przedstawicieli zarządu organizacji pozarządowych:
Szkolenie przeprowadziła Anna Perekietka. Wypalenie, zmęczenie to szeroko rozumiane pojęcia, które mogą obejmować emocjonalny, fizyczny i psychiczny odbiór rzeczywistości. Zmęczenie, wypalenie należy do doświadczeń na spektrum stresu, to znaczy kiedy stres zaczyna się kumulować. Jest ono początkiem wypalenia zawodowego i różnych stanów z rodziny stresu pourazowego. Warsztaty miały na celu ukazanie użytecznych narzędzi do porozumiewania się w obszarze własnych potrzeb, radzenia sobie ze stresem oraz wartości wypływających ze stawiania granic. Uczestnicy zajęć mogli doświadczyć stawiania granic, skupić się na zasobach, jak również zapoznali się z metodą pierwszej pomocy zarządzania stresem EmotionAid®.
W tematyce warsztatów każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. Wszyscy wyszli z nich z nową wiedzą i na pewną z jeszcze większą motywacją do działania. Poza zadbaniem o formę psychiczną, zadbano również o formę fizyczną podczas nordic walking
Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji.