Gmina Wrocław
Gmina Wrocław ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych pn. Udział zespołów juniorek, kadetek i młodziczek w zawodach o mistrzostwo Dolnego Śląska w piłce siatkowej kobiet w 2012 roku. Celem realizacji zadania jest weryfikacja i monitoring dotychczasowych umiejętności poprzez współzawodnictwo. Termin składania ofert do dnia 22 listopada 2012 roku do godz. 12:00. Szczegóły: http://bip.um.wroc.pl/.
Oferty NGO w trybie bezkonkursowym (19A). Po złożeniu oferty organizacji pozarządowej lub podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego może zlecić organizacji pozarządowej lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3, z pominięciem otwartego konkursu ofert, realizację zadania publicznego o charakterze lokalnym lub regionalnym (…) Artykuł 19 a Ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 25 lutego 2010 r.) Szczegóły: http://bip.um.wroc.pl/.
Urząd Marszałkowski
Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwałę w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Dolnośląskiego z zakresu kultury fizycznej w roku 2012, realizowanego przez organizacje pozarządowe. Konkurs dotyczy realizacji zadania: „Organizacja konferencji szkoleniowo – informacyjnej w zakresie współpracy samorządu z organizacjami sportowymi w perspektywie 2013 roku”. Oferty należy składać do 13 listopada 2012 roku. Szczegóły: http://bip.umwd.dolnyslask.pl/.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego pełniący rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 ogłasza konkurs otwarty nr: I/9.5/A/12 na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”, obejmujące: Oddolne inicjatywy lokalne, obejmujące: działania o charakterze szkoleniowym, doradczym oraz animacyjnym, służące zwiększeniu aktywności mieszkańców obszarów wiejskich w zakresie kształcenia przez całe życie na obszarach wiejskich rozwój dialogu, partnerstwa publiczno – społecznego i współpracy na rzecz rozwoju kształcenia przez całe życie na obszarach wiejskich. Wnioski o dofinansowanie projektu można składać od 22.03.2012 r. do 31 grudnia 2012 r. Szczegóły: http://efs.dolnyslask.pl/.
Dotacje udzielane z pominięciem otwartego konkursu ofert. Istnieje możliwość otrzymania dotacji na realizację zadania publicznego w sferze działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, promocji i organizacji wolontariatu oraz działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie, z pominięciem otwartego konkursu ofert. Łączna kwota środków finansowych przekazanych przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego tej samej organizacji pozarządowej lub temu samemu podmiotowi wymienionemu w art. 3 ust. 3 w danym roku kalendarzowym, nie może przekroczyć kwoty 20 000 zł.
Szczegóły:
http://www.umwd.dolnyslask.pl/spoleczenstwoobywatelskie/dotacje-w-trybie-art-19a/.
Konkursy Ministerialne
Minister Spraw Zagranicznych ogłosił otwarty konkurs na realizację zadania publicznego „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 r. Celem zadania publicznego jest w szczególności wsparcie działań skierowanych do Polonii i Polaków za granicą w następujących obszarach: Edukacja Polonii i Polaków za granicą oraz kształcenie młodzieży polonijnej w Polsce. Mobilizacja do aktywności we wszelkich dziedzinach życia w państwach zamieszkania dla promocji Polski i polskości. Wspieranie środowisk polskich; prawa mniejszości polskich, Polonii i Polaków za granicą. Zaangażowanie Polonii i Polaków za granicą we współpracę gospodarczą państw ich zamieszkania z Polską. Wspieranie powrotów Polaków do Ojczyzny. Nieprzekraczalny termin składania ofert upływa w dniu 12 listopada 2012 r. Źródło oraz szczegóły: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/808789.html.
Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2013. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza następujące programy na rok 2013. Wydarzenia artystyczne: Muzyka, Teatr i taniec, Sztuki wizualne, Film, Promocja kultury polskiej za granicą. Kolekcje: Narodowe kolekcje sztuki współczesnej, Regionalne kolekcje sztuki współczesnej, Zamówienia kompozytorskie, Kolekcje muzealne. Promocja literatury i czytelnictwa: Literatura, Promocja czytelnictwa, Czasopisma. Edukacja: Edukacja kulturalna, Edukacja artystyczna. Obserwatorium kultury. Dziedzictwo kulturowe: Ochrona zabytków, Wspieranie działań muzealnych, Kultura ludowa, Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, Ochrona zabytków archeologicznych, Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego. Rozwój infrastruktury kultury: Infrastruktura kultury, Infrastruktura szkolnictwa artystycznego, Infrastruktura domów kultury. Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach priorytetu przewiduje się przeprowadzenie dwóch naborów wniosków w terminach do 30 listopada 2012 roku oraz do 31 marca 2013 roku. Źródło: http://fundusze.ngo.pl/, szczegóły: http://www.mkidn.gov.pl.
Konkurs na realizację zadania publicznego „Polska pomoc rozwojowa 2013”. Minister Spraw Zagranicznych ogłasza konkurs na realizację zadania. Celem jest: realizacja działań rozwojowych odpowiadających założeniom „Planu współpracy rozwojowej w 2013 r.” dotyczących krajów i priorytetów objętych tym Planem. Celem zadania jest w szczególności: wyłonienie najlepszych projektów zgłoszonych w konkursie przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, publiczne i niepubliczne szkoły wyższe, instytuty badawcze oraz PAN i jej jednostki organizacyjne na realizację zadań odpowiadających założeniom Planu. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację ww. zadania wynosi: 21 655 045,00 zł (słownie: dwadzieścia jeden milionów sześćset pięćdziesiąt pięć tysięcy czterdzieści pięć złotych). Wypełniony wniosek projektowy należy przesłać do dnia 3 grudnia 2012 roku. Szczegóły: http://msz.gov.pl/.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs pt. Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego, w ramach Działania 1.5 Programu Kapitał Ludzki. Wspieranie rozwiązań na rzecz efektywnego godzenia życia zawodowego i rodzinnego, w tym zapewnienie opieki nad dziećmi do lat 3, jest jednym podstawowych warunków pozwalających na zapewnienie równego dostępu do zatrudnienia. Niedostateczny poziom rozwoju systemu opieki nad dziećmi stanowi aktualnie strukturalny problem rynku pracy, dlatego w Programie Kapitał Ludzki podejmowane są działania, które umożliwiają zwiększenie dostępu do usług opieki nad dziećmi oraz umożliwią rodzicom powrót do zatrudnienia. Projekty składane w odpowiedzi na konkurs mogą zakładać m.in. następujące działania: wdrażanie i upowszechnianie rozwiązań służących godzeniu życia zawodowego i rodzinnego oraz wspierających powrót do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci poprzez: wsparcie tworzenia i funkcjonowania żłobków oraz klubów dziecięcych, wsparcie usług świadczonych przez dziennego opiekuna. Wnioski przyjmowane są do 28 grudnia 2012 r. Źródło: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/814932.html.
Konkursy oraz Programy Unijne
Współpraca Transgraniczna Polska – Saksonia 2007 – 2013. Ze środków Unii Europejskiej (UE) w ramach Programu Operacyjnego mogą być dofinansowane projekty transgraniczne dotyczące różnych obszarów życia gospodarczego i społecznego. Nadrzędnym celem udzielania dofinansowania jest wspieranie zrównoważonego rozwoju saksońsko – polskiego obszaru wsparcia. W szczególności powinna zostać wzmocniona współpraca w zakresie społeczno-gospodarczym. Nabór wniosków prowadzony jest w sposób ciągły.
Szczegóły pod adresem strony: http://www.sn-pl.eu/pl/kurzinfo/index.html.
Unijny Program Kultura. Granty operacyjne przeznaczone są dla organizacji posiadających bogate doświadczenie międzynarodowe oraz prowadzących działalność na poziomie europejskim. Można pozyskać nawet 600 tys. euro na bieżącą działalność organizacji. Harmonogram składania wniosków:
- Projekty współpracy z krajami trzecimi – 4 maja 2012
- Wspieranie podmiotów działających na szczeblu europejskim – 18 września 2012
- Długoterminowe projekty współpracy – 3 października 2012
- Krótkoterminowe projekty współpracy – 3 października 2012
- Współpraca między organizacjami badającymi politykę kulturalną – 3 października 2012
- Wspieranie europejskich festiwali kultury – 15 listopada 2012
- Projekty tłumaczeń literackich – 3 lutego 2013
Więcej informacji: http://www.program-kultura.eu/.
Fundacje Bankowe
Fundacja BRE Banku – „Nasze działania wynikają z troski o otoczenie, w którym żyjemy. Pragniemy przede wszystkim wspierać działania służące podnoszeniu poziomu wiedzy i edukacji w społeczeństwie oraz wyrównywaniu szans. Inwestujemy w naukę, nie zapominając o potrzebach osób pokrzywdzonych przez los. Wspieramy finansowo i rzeczowo konkretne projekty, ale także, w ramach prowadzonej współpracy, wyspecjalizowane organizacje społeczne”- Henryk Okrzeja, Prezes Zarządu Fundacji BRE Banku. Szczegółowe zasady wsparcia przez Fundacje BRE Bank pod adresem: http://brebank.pl/pl/fundacjabrebanku/wsparcie/.
Fundacja im. dr. M. Kantona. Społecznie odpowiedzialny wizerunek Banku Pekso SA widoczny jest w działalności charytatywnej i społecznej. Cele statutowe Fundacji obejmują wspieranie działań w zakresie:
- oświaty i wychowania dzieci i młodzieży,
- przedsięwzięć naukowo-badawczych oraz dydaktycznych instytucji naukowych i szkół,
- popularyzowania wiedzy bankowej,
- niesienia pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym,
- upowszechniania kultury fizycznej i sportu,
- ochrony środowiska,
- realizacji projektów i działalności organizacji charytatywnych,
- upowszechniania kultury.
Szczegóły: http://www.pekao.com.pl/o_banku/odpowiedzialnosc/fundacja_kantona/.
Fundacja im. Jana Kantego Steczkowskiego (Bank Gospodarstwa Krajowego) realizuje wiele programów, m.in. Na dobry początek, Młody Obywatel, Stypendia Pomostowe.
Więcej na:
http://www.fundacja-steczkowskiego.pl/Programy/Stypendia_pomostowe/.
Fundacja Banku Zachodniego WBK. Fundacja chce odpowiadać na rzeczywiste potrzeby i aspiracje młodych ludzi, dlatego stworzyła dwa specjalne programy grantowe, w ramach których można uzyskać dofinansowanie do różnych projektów celowych. Zapraszamy do udziału w konkursach:
- „Bank Dziecięcych Uśmiechów” – dedykowany dzieciom z rodzin niezamożnych, dysfunkcyjnych.
- „Bank Ambitnej Młodzieży” – dedykowany młodzieży, która chce się angażować w inicjatywy edukacyjne, obywatelskie, kulturowe.
Więcej informacji na stronie: http://fundacja.bzwbk.pl/fundacja/o-fundacji.html.
Fundacja BGŻ. Fundacja podejmuje działania wynikające z odpowiedzialności Banku jako instytucji zaufania publicznego na rzecz rozwoju lokalnych środowisk w których działa Bank. W szczególności, Fundacja została powołana w celu:
- prowadzenia wszechstronnej działalności społecznie użytecznej, w tym podejmowania i wspierania inicjatyw w zakresie rozwoju edukacji, nauki, kultury, pomocy społecznej i ochrony zdrowia;
- wspierania i propagowania inicjatyw służących podnoszeniu poziomu edukacyjnego społeczeństwa, w szczególności wyrównywania szans rozwoju intelektualnego, edukacyjnego i zawodowego utalentowanej młodzieży z różnych środowisk, przede wszystkim z regionów i rodzin dotkniętych ubóstwem;
- wspierania idei wolontariatu oraz popularyzacji tej formy w środowisku bankowym i finansowym.
Więcej informacji na stronie: http://www.bgz.pl/o_banku/dzialalnosc_charytatywna/fundacja_bgz.html.
Fundacja BNP Paribas. Fundacja realizuje własne projekty, oraz wspiera w formie finansowej i rzeczowej inicjatywy innych organizacji, które są zgodne z przyjętymi celami statutowymi. Pomagając potrzebującym zawsze szukamy sojuszników – lokalnych instytucji, organizacji, przedsiębiorców. „To bardzo ważne, aby umacniać lokalne więzi i przekonywać ludzi do działania. Ich zaangażowanie i udział w rozwiązywaniu ważnych kwestii przyczyni się w przyszłości do zwiększenia zainteresowania życiem lokalnym i co za tym idzie samodzielną inicjatywą do rozwiązywania problemów.” – Mariusz Tomkiewicz, członek Zarządu Fundacji BNP Paribas.
Więcej informacji na stronie: http://www.bnpparibas.pl/o-banku/fundacja/jak-dzialamy.htm.
Dotacje Fundacji Kronenberga (Fundacja Bankowa Citi Handlowy). Granty dla organizacji pozarządowych na projekty
z zakresu edukacji, kultury, sztuki i polityki społecznej. Dotacje mogą zostać przyznane na projekty w dwóch obszarach tematycznych:
- edukacja: innowacje w edukacji, edukacja ekonomiczna, dziedzictwo kulturowe i tradycje, twórczość artystyczna dzieci i młodzieży
- rozwój lokalny: polityka społeczna, nauka przedsiębiorczości
Dofinansowanie może zostać przeznaczone m.in. na warsztaty, szkolenia, konkursy, olimpiady, organizowanie pracowni edukacyjnych. Wnioski mogą mieć zasięg lokalny (jedno województwo) i ponadlokalny (dwa, trzy lub więcej województw). O dotacje mogą ubiegać się fundacje, stowarzyszenia, szkoły, domy kultury, biblioteki oraz jednostki samorządu terytorialnego działające na rzecz dobra publicznego. Najbliższe terminy składania wniosków są następujące:
1. Wnioski o dotacje na projekty o charakterze lokalnym tzn. realizowane na obszarze nie przekraczającym jednego województwa (wieś, miasto, gmina, powiat) można składać w następujących terminach:
- od 1 do 25 marca 2012 – decyzja 18 maja 2012
- od 3 do 30 września 2012 – decyzja 23 listopada 2012
- od 1 do 28 marca 2013 – decyzja 23 maja 2013
- od 9 do 30 września 2013 – decyzja 21 listopada 2013
2. Wnioski o dotacje na projekty o charakterze ponadlokalnym tzn. realizowane na obszarze większym niż jedno województwo można składać w następujących terminach:
- od 7 do 27 maja 2012 – decyzja 6 lipca 2012
- od 26 listopada do 20 grudnia 2012 – decyzja 14 lutego 2013
- od 3 do 27 czerwca 2013 – decyzja 2 września 2013
Szczegóły oraz źródło: http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/6138.htm.
Pozostali Grantodawcy
Programy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wsparcie ze strony Fundacji można uzyskać tylko w ramach jej programów. Zainteresowani uzyskaniem finansowego wsparcia ze strony PAFW ubiegają się o dotacje składając wniosek bezpośrednio u realizatora określonego programu. Decyzje w sprawie przyznania dotacji podejmują komisje ekspertów powoływane przez Fundację. Informacje na temat procedur i wniosków można uzyskać u realizatora danego programu lub też pobrać ze strony internetowej programu. Zapraszamy do zapoznania się z opisami przedsięwzięć Fundacji, gdzie znajdziecie Państwo dane teleadresowe realizatorów. http://www.pafw.pl/.
Dotacje z Fundacji Orlen Dar Serca. Działalność Fundacji ma na celu podejmowanie, prowadzenie i popieranie charytatywnych inicjatyw na rzecz: ochrony zdrowia, rekreacji oraz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, krzewienia tradycji narodowej, rozwoju oświaty i nauki. Wniosek o dotacje oraz szczegółowe informacje:
http://www.darserca.pl/index.php?page=dotacja_dla_osob_prawnych.
Technologie non-profit. Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki. Program wspiera organizacje pozarządowe dając dostęp do oprogramowania i sprzętu sieciowego za jedynie symboliczną opłatę administracyjną lub znacznie zredukowaną cenę rynkową, obniżając w ten sposób koszt infrastruktury technologicznej. W programie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe i wybrane placówki non-profit sektora państwowego. Organizacje mogą otrzymać dotacje na oprogramowanie komputerowe firmy Microsofti sprzęt sieciowy Cisco, a także po promocyjnych cenach zakupić antywirus MKS_vir i oprogramowanie księgowe Lefthand. Więcej informacji na stronie: www.technologie.org.pl.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM). Finansowe i merytoryczne wsparcie wymian. Jeżeli są Państwo nauczycielami, którzy mają szkołę partnerską w Berlinie i chcą z uczniami niemieckimi zrobić wspólne przedstawienie teatralne? A może klub sportowy nawiązał przyjaźń z drużyną z Polski i teraz młodzi piłkarze planują ją odwiedzić, zorganizować wspólne treningi i rozegrać turniej? Albo marzy się Państwu zaangażowanie młodzieży we wspólny polsko-niemiecki projekt ekologiczny? PNWM jako taka nie organizuje spotkań młodzieży, ale umożliwia ich realizację. Wiele spotkań dochodzi do skutku dzięki naszym dotacjom. Szczegóły dotyczące składania wniosków w PNWM znajdą pod stroną internetową: http://www.pnwm.org/c50,informacje_ogolne.
Fundacja Polska Miedź. Dotacje. Warunkiem otrzymania darowizny przez podmiot ubiegający, jest wypełnienie i złożenie w biurze Fundacji formularza „Wniosku o udzielenie darowizny”. Do wniosku należy załączyć ponadto: szczegółowy opis projektu z uwzględnieniem celu, przewidywanej liczby uczestników i adresatów oraz rodzaju pożytku publicznego, jaki ma przynieść realizowane przedsięwzięcie; szczegółowy budżet uwzględniający wszystkie dochody i wydatki (łącznie z pomocą rzeczową oraz kosztami czasu pracy ludzi); statut organizacji bądź inny dokument określający zasady działalności podmiotu wnioskującego oraz kserokopię aktualnego wypisu z właściwego rejestru sądowego.
Szczegóły: http://www.kghm.pl/index.dhtml?category_id=293.
Europejska Fundacja Młodzieży (EYF) udzielania wsparcia finansowego europejskim działaniom młodzieżowym. Jej celem jest stymulowanie współpracy pomiędzy młodzieżą w Europie poprzez udzielanie wsparcia finansowego działaniom młodzieżowym. Fundacja wspiera działania służące promowaniu idei pokoju, zrozumienia i współpracy w duchu poszanowania praw człowieka, demokracji, tolerancji i solidarności. EYF udziela wsparcia finansowego następującym rodzajom działań realizowanych przez młodzieżowe organizacje pozarządowe (NGO), ich sieci lub inne NGO działające na polu zagadnień dotyczących młodzieży zbliżonych do polityki i działań realizowanych przez Radę Europy:
- działania edukacyjne, społeczne, kulturalne i humanitarne o charakterze europejskim;
- działania mające na celu umacnianie pokoju i współpracy w Europie;
- działania promujące bliższą współpracę i lepsze zrozumienie pomiędzy młodymi ludźmi w Europie, zwłaszcza poprzez wspieranie wymiany informacji;
- działania mające na celu stymulowanie wzajemnej pomocy w zakresie działań kulturalnych, edukacyjnych i społecznych w Europie i w krajach rozwijających się;
- studia, badania i dokumentacja dotyczące zagadnień związanych z młodzieżą.
Więcej informacji: http://www.eurodesk.pl/nb_programs/id/PL0010000094.
Europa dla obywateli: Akcja 2: „Aktywne społeczeństwo obywatelskie w Europie”. „Aktywne społeczeństwo obywatelskie w Europie” jest częścią programu „Europa dla obywateli”, którego celem jest zmniejszenie dystansu pomiędzy Unią Europejską a obywatelami poprzez wsparcie działań promujących aktywne obywatelstwo. Akcja 2 jest skierowana do społeczeństwa obywatelskiego i ma na celu wspieranie działań, debat i refleksji związanych z obywatelstwem europejskim i z demokracją, wspólnymi wartościami, wspólną historią i kulturą poprzez współpracę w obrębie organizacji społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu europejskim. Termin naboru do Działania 2, Poddziałanie 1 i 2 – Granty operacyjne, został przedłużony. Ostateczny termin naboru wniosków upływa 15 listopada 2012 r. Źródło: http://www.europadlaobywateli.pl/.
Ruszył nabór projektów do Stypendium im. Lesława A. Pagi – programu skierowanego do kół naukowych, stowarzyszeń akademickich, organizacji studenckich, a także nieformalnych grup studentów (od 3 do 6 osób), w szczególności o profilu ekonomicznym lub prawniczym. Długofalowym celem Stypendium, oprócz wspierania wartościowych inicjatyw studenckich, jest zwiększenie kapitału społecznego Polaków. Dzięki promocji projektów realizowanych przez zespoły młodych ludzi wspieramy rozwój kapitału intelektualnego Polski oraz modelu państwa opartego na zdolności do współpracy. Pula grantów w danej edycji wynosi 50 tys. zł. Rekrutacja trwa do 20 listopada 2012. Szczegóły: http://www.paga.org.pl/stypendium.
Konkurs grantowy na edukację opiekunów i rodzin osób niesamodzielnych. Fundacja „Razem Zmieniamy Świat” ogłasza konkurs, w którym do wygrania jest 50.000 zł na projekty edukacyjne dla rodzin i opiekunów nieformalnych osób niesamodzielnych. Celem konkursu jest wyłonienie wartościowych projektów edukacyjnych skierowanych do osób, które opiekują się w domu swoimi niesamodzielnymi bliskimi. Przed tym trudnym zadaniem co roku staje w Polsce ogromna liczba rodzin, których bliscy nie są w stanie funkcjonować samodzielnie ze względu na zaawansowany wiek, niepełnosprawność lub przewlekłą chorobę. Najciekawsze projekty edukacyjne mają szansę na zdobycie dofinansowania o łącznej puli 50 tys. zł. Zgłoszenia można przesyłać do 22 listopada 2012 roku. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.damy-rade.info. Źródło:
http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/814200.html.
Ruszył kolejny nabór w ramach FOP! Firma ECORYS Polska Sp. z o.o. w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Bałtyk ogłasza rozpoczęcie trzeciego naboru wniosków o dofinansowanie projektów „dużych” w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Wysokość dofinansowania jednego projektu wynosi od 10 tys. do 250 tys. franków szwajcarskich. Podstawowy cel Funduszu dla Organizacji Pozarządowych to wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, którego podstawą są obywatele – świadomi swoich praw i obowiązków, cechujący się zaangażowaniem dla dobra wspólnego oraz poczuciem odpowiedzialności nie tylko za siebie, lecz także za wspólnotę, z którą łączy ich miejsce zamieszkania. Wsparcie udzielane jest na działania organizacji pozarządowych ukierunkowane na zwiększenie aktywnego udziału obywateli w życiu publicznym. Szczegółowe informacje na stronie www.swissgrant.pl w zakładce Fundusz dla Organizacji Pozarządowych oraz pod numerem telefonu +48 22 339 45 45. Nabór Wniosków będzie trwał od 28 września 2012 r. do 28 listopada 2012 r. Źródło:
http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/805016.html.
Fundacja Konrada Adenauera przyznaje dotacje na działalność w zakresie edukacji politycznej. Fundacja wspiera konkretne przedsięwzięcia (szczególnie organizację konferencji, seminariów) poświęconych tematom: integracji Polski z Unią Europejską, transformacji gospodarczej, reform samorządów terytorialnych, stosunków polsko-niemieckich. Projekty można realizować w Polsce i w Niemczech. Termin składania wniosków do 30 listopada roku poprzedzającego projekt. Źródło oraz szczegóły wiadomości:
http://www.eurodesk.pl/nb_programs/id/PL0010000493/.
Program Małych Grantów Funduszu Wyszehradzkiego wspiera finansowo projekty rozwijające współpracę krajów z Grupy Wyszehradzkiej. Celem Funduszu jest wspierania współpracy z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz integrację tych państw z Unią Europejską. Dofinansowane działania: współpraca kulturalna (np. festiwale, publikacje), współpraca naukowa i badania naukowe (np. konferencje, publikacje, badania), edukacja (np. seminaria, szkoły letnie), wymiana młodzieży (np. sport, imprezy edukacyjne i kulturalne dla młodzieży i dzieci), współpraca transgraniczna (np. projekty dwóch państw, które znajdują się na granicy, w odległości 50 km od granicy), promocja turystyki (np. przewodniki, prezentacje, targi). Preferowane są projekty, których uczestnicy pochodzą ze wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej. Budżet projektu nie może obejmować okresu dłuższego niż sześć miesięcy. Terminy składania wniosków: 1 grudnia 2012. Więcej informacji:
http://visegradfund.org/grants/small_grants/.
PAH: Nabór wniosków do programu Pajacyk. Polska Akcja Humanitarna zaprasza do składania wniosków o dofinansowanie dożywiania w ramach programu Pajacyk na drugi semestr roku szkolnego 2012/2013. Podstawą uzyskania przez placówkę dofinansowania z programu Pajacyk jest właściwie wypełniony formularz wniosku, zawierający w części formalnej: szczegółowe dane adresowe szkoły lub świetlicy i informacje o dotychczasowym dożywianiu; w części merytorycznej: informacje o sytuacji społeczności lokalnej na terenie obejmowanym przez szkołę lub świetlicę na podstawie danych statystycznych, stopień zaangażowania nauczycieli lub wychowawców na rzecz dzieci, przejawy aktywności rodziców i osiągnięcia dzieci. Do 10 grudnia 2012r. można składać wnioski o dofinansowanie dożywiania w ciągu drugiego semestru roku szkolnego 2012/2013 (decyduje data stempla pocztowego). O pomoc w sfinansowaniu posiłków mogą zwracać się szkoły podstawowe, gimnazja i samodzielne świetlice.
Źródło: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/810037.html.
Wizyty studyjne w Polsce – konkurs dla organizacji. O dotację na organizację wizyt studyjnych w Polsce dla wyróżniających się studentów z Białorusi, Ukrainy, Mołdowy i Rosji mogą ubiegać się polskie organizacje pozarządowe. Celem wizyty jest przybliżenie Polski młodym obywatelom państw sąsiedzkich poprzez prezentację najważniejszych aspektów polskiej rzeczywistości społeczno-politycznej, w tym przede wszystkim zagadnień związanych z funkcjonowaniem: administracji rządowej i samorządowej, gospodarki, organizacji pozarządowych, szkolnictwa (w szczególności szkolnictwa wyższego), mediów, Unii Europejskiej oraz prezentacja życia kulturalnego współczesnej Polski. Ważnym elementem wizyt jest również stworzenie ich uczestnikom okazji do poznania polskich rówieśników poprzez udział we wspólnych przedsięwzięciach. Przewidywane są dotacje w wysokości 30 000 zł na każdą 12 osobową grupę studentów przy założeniu, że program trwa 12 dni kalendarzowych (10 dni programowych). Termin składania wniosków: 10 grudnia 2012r. Więcej informacji na stronie: http://www.studytours.pl/. Źródło: http://www.eurodesk.pl/.
Drugi nabór wniosków do Funduszu Partnerskiego. ECORYS Polska Sp. z o.o. w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Bałtyk Operator Grantu Blokowego ustanowionego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy ogłasza drugi nabór wniosków do Funduszu Partnerskiego. Do udziału w konkursie zaprasza się polskie jednostki samorządu terytorialnego, ich stowarzyszenia i związki oraz polskie instytucje, urzędy wojewódzkie i partnerów społecznych w partnerstwie ze szwajcarskimi jednostkami samorządu terytorialnego i podmiotami rządowymi, w tym ich stowarzyszeniami, związkami i instytucjami, jak również szwajcarskimi partnerami społecznymi oraz organizacjami pozarządowymi spełniającymi kryteria określone w Podręczniku Procedur Funduszu Partnerskiego (obowiązuje wraz z Erratą) znajdującym się na stronie www.swissgrant.pl. Termin zakończenia naboru upływa 28 grudnia 2012 r. Źródło: http://www.swissgrant.pl/.
Funduszu Naturalnej Energii. Masz pomysł jak zadbać o ekologiczną kondycję swojego regionu? Zdajesz sobie sprawę, że zwykłe segregowanie śmieci to za mało? Skorzystaj z możliwości, jakie daje Fundusz Naturalnej Energii! Wykaż się inicjatywą i zrealizuj swój autorski ekologiczny projekt. Co to jest Fundusz Naturalnej Energii? To program organizowany przez GAZ-SYSTEM S.A. Mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani ochroną naturalnego środowiska. Jego celem jest wyłonienie i dofinansowanie grantami najlepszych projektów związanych z proekologicznymi działaniami na terenie m.in województwa dolnośląskiego. Aby wziąć udział w programie, należy wypełnić dedykowany formularz konkursowy. Spośród nadesłanych projektów jury wybierze 5 propozycji, które zostaną dofinansowane. Konkurs zostanie przeprowadzony w następujących terminach:
a) ogłoszenie konkursu – do 30 września każdego roku obowiązywania Regulaminu,
b) składanie prac konkursowych – do 15 lutego każdego roku obowiązywania Regulaminu
c) rozstrzygnięcie konkursu – do 31 marca każdego roku obowiązywania Regulaminu.
Więcej informacji na www.gazsystemdlanatury.pl.
Źródło: http://fundusze.ngo.pl/wiadomosc/804830.html.
Europejska Fundacja Kultury (ECF) promuje współpracę kulturalną w Europie. Wspiera otwartą i demokratyczną Europę, w której respektowane są prawa człowieka i różnorodność kulturowa jej obywateli. ECF wspiera współpracę i wymianę kulturalną w Europie poprzez program grantowy wspierający inicjatywy promujące ludzką kreatywność i wspólne przedsięwzięcia. W ramach programu przewidziano następujące działanie: Making collaboration grants – granty dla organizacji kulturalnych. Termin składania wniosków: do 25 marca 2013 r. (aplikacje przyjmowane są od 1 lutego 2013 r.).
Więcej informacji na stronie internetowej:
http://www.culturalfoundation.eu/grants/collaboration-grants.
Źródło: http://www.eurodesk.pl/nb_programs/id/PL0010000790.
Pozostałe informacje
Rusza IV edycja konkursu prac magisterskich. Od 1 listopada ruszył nasz konkurs prac magisterskich. To już 4 edycja konkursu. Patronat honorowy nad Konkursem objęli: Dolnośląski Kurator Oświaty – Pani Beata Pawłowicz, Dyrektor Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego – dr hab. Alicja Szerląg, Członek Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży – Pani Poseł Ewa Wolak. Patronat medialny nad Konkursem objął Miesięcznik „Wychowawca”. Partnerem konkursu jest Internetowy System Antyplagiatowy Plagiat.pl oraz Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu.
Osobna strona internetowa konkursu: http://www.mgr.wychowawcy.wroclaw.pl
Więcej informacji na temat innych możliwości pozyskania środków na działania można znaleźć również na stronie: http://fundusze.ngo.pl/.
Programy Stypendialne, Staże oraz Granty i Konkursy również dla organizacji pozarządowych: http://www.eurodesk.pl/.
Programy dotacyjne Fundacji im. Stefana Batorego: http://www.batory.org.pl/programy/programy_1.
Przygotowała: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych
http://www.dfop.org.pl