Zarówno strój dziewcząt i jaki i chłopców przykuwa uwagę. Stroje dzieci podczas występów robią niesamowite wrażenie wśród publiczności. Męskie stroje są równie interesujące jak damskie, choć nieco mniej barwne.
Na głowę mężczyźni najczęściej zakładali słomiane kapelusze, wyplatane z niedojrzałej słomy żyta. Wysoki na 7 cm kapelusz miał równie szerokie rondo, które ozdobione było grubą wstążką w kolorze czarnym lub granatowym. Czasami do kapeluszy dopinano kwiat, pawie pióro lub błyszczącą broszkę. Zimą noszono nakrycia głowy nazywane magierkami albo szpiczaste czapki z futra. Magierki nosili głównie starsi gospodarze, natomiast młodzi mężczyźni wybierali najczęściej stożkowate czapki szyte z baraniego futra.
Męska koszula w stroju krzczonowskim miała krój przyramkowy i nosiło się je wypuszczoną na spodnie. Koszule szyto z białego lnu, dobrze wybielonego. Koszula miała wykładany kołnierzyk oraz proste rękawy zakończone mankietami. W koszulach starszego typu obowiązywały raczej skromne zdobienia z białego haftu. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku koszule zyskały wielokolorowe hafty.
Zdobienia haftowane umieszczano na przodach koszuli przy rozcięciach, na kołnierzyku, mankietach, na dolnej krawędzi i wzdłuż bocznych szwów. Spodnie męskie miały krój miejski i były szyte najczęściej z fabrycznego sukna, głównie w kolorze czarnym. Boki spodni, wzdłuż zewnętrznych szwów, zdobiono zielonymi lub czerwonymi sznureczkami. Spodnie zawsze wkładano w cholewy wysokich butów. Kaftan miał długość mniej więcej do pasa. Do uszycia kaftana wykorzystywało się najczęściej czarną satynę lub wzorzysty welur. Kaftan miał proste plecy pod szyją był wykończony dwuczęściowym kołnierzykiem z małymi klapkami. Do tego jako ozdoby wykorzystywano układany w pasy tasiemki i wstążki. Na tasiemkach umieszczało się hafty w kontrastowym kolorze, ponadto wycinało się na ich krawędziach ząbki. Po pierwszej wojnie światowej powszechne stało się noszenie pasów welurowych. Pasy takie miały szerokość 9-12 cm.. Od początków XX wieku powszechnie noszonym obuwiem były długie buty z cholewami.
Źródło:
https://www.polskatradycja.pl/folklor/stroje-ludowe/galicja/stroj-krzczonowski.html