Kolejne spotkanie sieciujące za nami- w ramach Forum NGO spotkaliśmy się po raz 11. Wydarzenie to jest szczególne dla pozarządówki nie tylko dlatego, że tradycyjnie na przełomie października i listopada od tylu lat znajdujemy chwilę czasu, by się spotkać i podsumować mijający rok. Dlatego też oprócz paneli specjalistów co roku 3 organizacje prezentują swoje najciekawsze inicjatywy.
Forum pokazuje, że profil działalności organizacji dostosowuje się do aktualnej sytuacji- mieliśmy przykład tego podczas pandemii, konflikt zbrojny na Ukrainie również pokazał jak efektywnie ngosy potrafią wspierać obszary, które tego potrzebują- HO Cichociemni jako specjaliści od logistyki są teraz zaliczani do wąskiego grona organizacji, którzy biorą udział w akcjach wspierających Ukrainę na szczeblu państwowym. Tendencja do zwracania większej uwagi na ekologię również ma swoje odzwierciedlenie w działalności lokalnych organizacji- przykładem tego jest Stowarzyszenie W Rudnie jest cudnie prezentujące się na forum, ale również Stowarzyszenie Mieszkańców wsi Radecz i przede wszystkim Stowarzyszenie LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich”, reprezentowane przez prezesa J. Paczkowskiego. Przedstawił on założenia Lokalnej Strategii Rozwoju KŁO na lata 2023-2027 i wspólnie zastanawialiśmy się nad kierunkami działań organizacji, które będą odpowiedzią na zdiagnozowane problemy i bariery.
Bariery zdecydowanie burzy Stowarzyszenie Razem dla Rozwoju, które swoimi działaniami międzypokoleniowymi po prostu przeciera szlaki- nikt inny na naszym terenie nigdy nie robił tego typu działań. Mało która organizacja cieszy się takim zaufaniem zarówno wśród młodzieży, jak i seniorów- przepis na ten sukces jest prosty- traktowanie jednej i drugiej grupy społecznej jako pełnoprawnych partnerów i dać im pole do działania- tylko tyle i aż tyle…
By działać jeszcze sprawniej potrzebna jest współpraca międzysektorowa i prowadzenie otwartego dialogu np. z samorządem- w tym celu w gm. Brzeg Dolny powołano Gminną Radę Pożytku Publicznego, w której skład wchodzi 4 urzędników i 4 przedstawicieli ngo. Będzie ona miała za zadanie wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych. Przykłady działań Rady na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim przedstawił nam Waldemar Weihs- jeden z panelistów Forum, który od kilkudziesięciu lat aktywnie działa na rzecz współpracy pomiędzy sektorem publicznym a trzecim sektorem.
Wspólnie z p. Arturem Michałkiem- wiceburmistrzem Brzegu Dolnego wręczył nam certyfikat Miejsca Przyjaznego Wolontariuszom, który nasza organizacja otrzymała od Narodowego Instytutu Wolności- wyjątkowe wyróżnienie, które będzie nas jeszcze bardziej mobilizować, by działać na rzecz wolontariatu w III sektorze.
A to wszystko w pięknych przestrzeniach Biblioteki „TAMA”- dziękujemy za zaproszenie.